Wózek widłowy kontra przenośniki – które powinienem wybrać?

Wózek widłowy kontra przenośniki – które powinienem wybrać?

Wózek widłowy kontra przenośniki – które powinienem wybrać?

 

Wiele firm rezygnuje z używania wózków widłowych w swoich magazynach, spowodowane jest to przez zalety automatycznego układu przenośników. Pozwalają one na osiągnięcie większej wydajności, ale czy jest tak zawsze? Odpowiedź na pewno znajdziecie w tym artykule!

 

Wózki widłowe pozwalają na obsługę wielu różnych ładunków, w tym wielkich palet, materiałów sypkich, a także rotację paczek. Wszystko to dzięki ich odpowiedniemu przystosowaniu do obsługi danego typu ładunku.
Sytuacja ma się podobnie z przenośnikami, więc co czyni je lepszymi, a co gorszymi urządzeniami w naszym magazynie?

Przenośniki – całodobowy, wydajny pracownik

Przenośniki zazwyczaj stosowane są w branżach, w których ładunki są naprawdę ogromne, jak np.: mleczarnie, zakłady mięsne, a nawet w zakładach meblarskich. Przenośniki mogą obsługiwać różne typy ładunku, w zależności od ich konstrukcji. Przenośniki rolkowe mogą być przystosowane do palet, paczek, kartonów lub materiałów sypkich. Sprawia to, że nie są one ograniczone do transportowania tylko i wyłącznie jednego typu ładunku, co znacznie zwiększa ich przydatności. Przenośnik – to urządzenie, a jak wiadomo, urządzenia urlopów nie biorą. Może on pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Nie obchodzą go także święta, co daje nam pracownika niemalże idealnego. Wymagają również zatrudnienia mniejszej liczy osób, które nie muszą mieć specjalistycznych uprawnień. Oczywiście, przenośniki można także zintegrować z innymi urządzeniami, tworząc jeden, zautomatyzowany system. W porównaniu do wózków widłowych – zagrożenie kolizją nie istnieje! Jest też mniejsza szansa, że towar zostanie w jakiś sposób uszkodzony przez maszynę.

 

Wózek widłowy – uniwersalny, mobilny transporter

Zasadniczą przewagą wózka widłowego nad przenośnikiem jest jego mobilność. Pozwala mu ona na przenoszenie towarów w różne miejsca magazynu, a także i poza jego ściany. Daje to możliwość szybkiego transportu ładunku z dowolnego miejsca magazynu, w drugie, niezależnie, czy jest to magazyn, czy też nie.
Wózki widłowe są także ogólnodostępnym narzędziem. Spełniają nie mniej zadań w magazynie co przenośniki. W mniejszych firmach jeden wózek widłowy jest w stanie pełnić wszystkie zadania w magazynie, co jest ogromną przewagą nad systemem przenośnikowym. Tak samo jak przenośniki, jest w stanie przenosić różne typy materiałów, a wszystko zależy od sprzętu w jaki zostanie taki wózek wyposażony.

„A więc, co powinienem wybrać dla swojej firmy?”

Odpowiedź jest całkiem logiczna. Wózki widłowe są na pewno tańsze jeśli chodzi o sam ich zakup. Idealnie sprawdzają się, jeśli mowa o niedużej ilości ładunków, a także o ładunkach niedużych. Ma to także odniesienie do wielkości magazynów. W małym lub nawet średnim magazynie zastosowanie zautomatyzowanej sieci przenośnikowej może być najzwyczajniej w świecie nieopłacalne, ponieważ taką samą ilość pracy, jaką będą wykonywać przenośniki, są w stanie wykonywać wózki widłowe z identycznym efektem. Jeśli mowa natomiast o wielkich magazynach, a także wielkich ładunkach, które trzeba często i szybko przenosić, zdecydowanie lepszy wyborem jest sieć przenośników, która idealnie komponuje się z przedsiębiorstwami zajmującymi się produkcją różnych artykułów. Ponadto trzeba spojrzeć także na to, że do obsługi wielu wózków widłowych potrzeba wielu operatorów, co wiąże się z wysokimi kosztami zatrudnienia. Każdy kolejny wózek widłowy, to koszty zatrudnienia kolejnego operatora, a w przypadku przenośników takiego problemu nie ma.

Leave a Reply

All fields are required

Nazwa:
E-mail: (Not Published)
Komentarz:
Type Code

Kategorie

Najczęściej kupowane

Informacja

Nowe produkty

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.

Nasze sklepy

Tagi